NIST logo
*
Bookmark and Share

EAC/NIST Accessible Voting Technology Research Workshop

Program

The National Institute of Standards and Technology (NIST)

Portrait Room

April 1-2, 2013

Presentations are linked after each corresponding speaker, and available in pdf and rtf formats where possible.

Day 1 

10:00 AM – 10:30 AM

Welcome & Overview

  • Charles Romine, Information Technology Lab (ITL) Director, NIST
  • Pat Leahy, Senior Advisor, EAC
10:30 AM – 12:00 PM

Accessibility Research and Elections: Where are we now?

Session Facilitator: Sharon Laskowski (NIST)

  • Whitney Quesenbery – WQusability [pdf] [rtf]
  • Mark Harniss & Deb Cook – University of Washington [pdf] [rtf]
  • Doug Kruse & Lisa Schur – Rutgers University [pdf] [rtf]
  • Juan Gilbert – Clemson University [rtf]
12:00 PM – 12:15 PM Break
12:15 PM – 1:15 PM

Accessibility Experiences and Challenges During Elections

Session Facilitator: Alice Miller (EAC)

  • Don DeFord – Oregon Secretary of State Office
  • Paul Herrnson – University of Maryland
  • Terry Wagoner – Virginia State Board of Elections
  • Christine Rzeszut – Montgomery County, MD Board of Elections
  • Jim Dickson – National Council on Independent Living [pdf] [rtf]
  • Doug Lewis – Election Center
1:15 PM – 2:00 PM Lunch (cafeteria – not included in registration)
2:00 PM – 3:00 PM

Technology Transfer & Voting System Manufacturers' Accessibility Experiences and Challenges

Session Facilitator: John Wack (NIST)

  • Larry Korb – Dominion
  • Nick Coudsy – Everyone Counts [pdf] [rtf]
  • Shari Little – ES&S [txt]
  • Henry Wixon – Chief Counsel for NIST (Technology Transition presentation) [pdf] [rtf]
3:00 PM – 3:10 PM Break
3:10 PM – 4:10 PM

Posters & Demos Madness

Session Facilitator: Shaneé Dawkins (NIST) [pdf] [rtf]

4:10 PM – 6:00 PM Poster & Demo Session


Day 2 

9:00 AM – 10:15 AM

Designing for People with Cognitive Disabilities & Low Literacy

Session Facilitator: Jon Sanford (Georgia Institute of Technology)

  • Lynne Tamor – Center for Accessible Information [pdf] [rtf]
  • Kathryn Summers – University of Baltimore [pdf] [rtf]
  • Linda Harley – Georgia Tech Research Institute [rtf]
  • Dan Gillette – representing University of California, Berkeley [txt]
10:15 AM – 10:30 AM Break
10:30 AM – 12:30 PM

Ballot Design and the Emergence of Mobile Devices

Session Facilitator: Whitney Quesenbery (WQusability)

  • Drew Davies – Oxide Design Co. [pdf] [rtf]
  • Jon Sanford – Georgia Institute of Technology[rtf]
  • Sarah Swierenga – Michigan State University [pdf] [rtf]
  • John Schmitt – Five Cedars Group, Inc. [pdf] [rtf]
12:30 PM – 1:30 PM Lunch (cafeteria – not included in registration)
1:30 PM – 2:30 PM

Accessible Voting Interfaces and Technologies

Session Facilitator: Linda Harley (Georgia Tech Research Institute)

  • Steven Booth – National Federation of the Blind
  • Sarah Swierenga – Michigan State University [pdf] [rtf]
  • Dan Gillette – Carnegie Mellon University – Silicon Valley Campus [txt]
  • Chris Crawford – Clemson University [rtf]
2:30 PM – 2:45 PM Break
2:45 PM – 4:00 PM

Usability and Accessibility Testing

Session Facilitator: Dana Chisnell (Usability Works)

4:00 PM – 4:30 PM

Open Discussion & Wrap up 

Session Facilitator: Sharon Laskowski (NIST)